Poprawa działania przeglądarki internetowej w xbench

Darmowa wersja programu xbench (wersja 2.9) pochodzi chyba z 2011 roku. Nie dziwi więc, że pozostaje w tyle za najnowszymi technologiami — nie integruje się na przykład z internetowymi narzędziami CAT, takimi jak Matecat czy Google Translator Toolkit (GTT). Dla mnie jednak największą niedogodnością były problemy z obsługą witryn internetowych przez wbudowaną w xbench przeglądarkę. Z biegiem lat coraz częściej każde wyświetlenie lub odświeżenie witryny poprzedzone było wielokrotnym pojawieniem się komunikatu o błędzie skryptu. W końcu doszło do tego, że w przypadku niektórych witryn po kilku takich błędach strona, która pojawiała się w oknie przeglądarki, i tak nie nadawała się do użycia. Cierpliwie to znosiłem, gdyż do przeglądania słowników internetowych używam programu GoldenDict (pisałem o nim w tym artykule). Czara się jednak przelała, gdy w xbench przestał działać Tłumacz Google. Zacząłem szukać w internecie możliwych przyczyn tych problemów i w końcu dogooglałem się do nich, ale, co najważniejsze, udało mi się znaleźć ich rozwiązanie.

Objawy problemów były takie: chciałem sprawdzić, jakie tłumaczenie pewnego zdania proponuje Tłumacz Google. Kopiowałem to zdanie do schowka i naciskałem kombinację klawiszy Ctrl+Alt+1, ponieważ Tłumacz Google jest najwyżej na liście witryn, które mam zdefiniowane w xbench. Pierwsze, co widziałem, to okno z błędem podobne do poniższego:

Później było ich jeszcze kilka, ale kiedy zamknąłem ostatnie, zamiast tłumaczenia pojawił się taki ekran:

Ani śladu tłumaczenia — wyświetlana jest tylko zdegenerowana strona internetowa. Przeglądarka xbencha nie poradziła sobie z kodem witryny.

Program xbench został napisany za pomocą środowiska programistycznego Delphi. Jest to potężne narzędzie, które pozwala w szybki sposób tworzyć zaawansowane oprogramowanie. Jest wyposażone w dużą liczbę gotowych komponentów do wykorzystania w pisanych programach, a jednym z nich jest komponent o nazwie TWebBrowser. Pozwala on bardzo łatwo opracowywać programy, które realizują funkcje przeglądarki internetowej. Wystarczy umieścić komponent TWebBrowser na projekcie okna programu i już — mamy prostą przeglądarkę. Problem polega na tym, że domyślnie komponent TWebBrowser działa jak przeglądarka Internet Explorer 7. To wersja przedpotopowa, która nie radzi sobie ze wszystkimi współczesnymi stronami internetowymi.

Rozwiązanie, które znalazłem, polega na dopisaniu nowej wartości w Rejestrze Windows. Trzeba uruchomić program regedit.exe, który jest standardowym elementem systemu Windows, odnaleźć w Rejestrze Windows klucz o nazwie HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main\FeatureControl\FEATURE_BROWSER_EMULATION i wpisać nową wartość o nazwie xbench.exe, typie REG_DWORD i wartości szesnastkowej 2af9 (lub dziesiętnie 11001). Aby dodać tę nową wartość, należy po znalezieniu powyższego klucza w programie regedit wybrać z menu opcję Edycja > Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa). Okno programu regedit po wykonaniu tych czynności wygląda tak:

Po zamknięciu programu regedit należy ponownie uruchomić program xbench. Kiedy to zrobiłem i spróbowałem jeszcze raz znaleźć tłumaczenie, naciskając klawisze Ctrl+Alt+1, wyświetlony ekran był zgoła odmienny od wcześniejszego:

Żadnych komunikatów o błędach skryptów, strona poprawnie wyświetlona, a tłumaczenie gotowe do wykorzystania.

Rozwiązanie jest skuteczne. Szczegółów technicznych nie potrafię wyjaśnić. Dlaczego w rejestrze należy wpisać wartość 11001, a nie inną — nie wiem. Być może inna wartość będzie równie dobra. Wybrałem taką, ponieważ jest największa wśród wszystkich wartości znajdujących się w tym kluczu rejestru. Najprawdopodobniej reprezentuje ona wersję przeglądarki zainstalowanej w systemie operacyjnym. Ja pracuję z Windows 10 i wartość 11001 odpowiada przeglądarce Edge. Jeśli ktoś pracuje ze wcześniejszą wersją Windows, być może wartość 11001 nie przyniesie żadnych rezultatów, gdyż na komputerze znajduje się wcześniejsza wersja Internet Explorera. Wtedy właściwą wartością może być 10001, albo wręcz 9999. Trzeba to sprawdzić na własnej skórze.

<< Wróć do poprzedniej strony